Какво представлява ООД:
Дружество с ограничена отговорност (ООД) е капиталово дружество, което може да се образува от едно или повече лица. Съдружниците отговарят за задълженията на дружеството с капиталовата си вноска в дружествения капитал. Капиталът е разделен на дялове, като не е задължително те да са равни . Дружество с ограничена отговорност се създава въз основа на дружествен договор, който се сключва в писмена форма. ООД задължително трябва да има управител, за да бъде дееспособно. Минималния капитал за учредяване на ООД е 2 лв.
Процедура по извършване на административната услуга
Вписването на ООД се заявява от управителя/ управителите на дружеството, както и от адвокат с изрично писмено пълномощно.
Ще са необходими следните документи:
- Бележка за внесен капитал, която можете да издадете от банка по избор. В случай, че сте избрали да регистрирате ООД с капитал, който е по-висок от 2 лв. (това е минималният капитал по закон), то е необходимо да внесете поне 70% от капитала.
- Съгласие за приемане на управление и образец от подписа (спесимен) – Необходимо е, да бъде нотариално заверен и подписан от управителя. Има два варианта: да имате подготвен спесимен, който има нужда единствено от нотариална заверка или да поискате от нотариалната кантора да го изготвят.
- Дружествен договор.
- Протокол от Общото събрание на съдружниците – Документът трябва да съдържа взетите решения от учредителното събрание и дневния ред на събранието.
- Решение на общото събрание за назначаване на управител
- Заявление по образец А4 – най-важният документ!
Можете да го намерите в сайта на Търговския регистър .
- Декларация- в която се декларира истинността на заявените обстоятелства. Подписва се от заявителя.
- Декларация- Подава се от приносителя. Попълва се само когато заявителят не представя документите лично в ТР (Търговският регистър) .
- Декларация по чл. 142, Търговски закон (ТЗ). Забрана за конкурентна дейност. Подписва се от управителя.
- Декларация по чл. 141, ал. 8, ТЗ. Управителят декларира, че отговаря на изискванията на закона за управител на фирма. Подписва се.
- Заявление за запазване на фирма (Д1), което не е задължително и струва 50 лв.
- Лиценз или разрешение, когато дейността на фирмата изисква такова.
По група „Капитал“:
а) при парична вноска – документът за внесен в банка капитал;
б) при непарична вноска:
– ДЕКЛАРАЦИЯТА (при извършване на непарична вноска с предмет вещно право върху недвижим имот или моторно превозно средство);
– доказателствата, че вносителят е носител на правата – предмет на непаричната вноска;
– писмено съгласие на вносителя на непаричната вноска с описание на вноската и нотариалната заверка на подписа му (при извършване на непарична вноска на права, за учредяването или за прехвърлянето на които се изисква нотариална форма);
Заявлението може да бъде подадено на хартиен носител или в електронна форма, при спазване на условията.
Времето, което ще ви отнеме регистрацията ще бъде не повече от 3 работни дни след постъпване на заявлението в търговският регистър.
Такси:
Във връзка с процедурата по регистрация на ООД се заплаща държавна такса за вписване в търговския регистър в размер на 160 лв., а по заявлението за запазване на фирма се събира такса в размер на 50 лв
При подаване на заявлението за вписване на обстоятелства относно дружество с ограничена отговорност (А4) по електронен път таксата е в размер на 110 лв.
При подаване на заявление за запазване на фирма (Д1) по електронен път, таксата е в размер на 35 лв.
Източници: